22 meal subscription offers to help you conquer this 2019 New Year's resolution

0
16
These days, you can get pretty much no matter what book. And as it is increasingly common to cook at home health-conscious meals, typical take-away meals are being replaced by one-week-old meal subscription boxes that are delivered to us right outside our doors. We are talking about fresh ingredients, chosen for us and prepackaged with recipes adapted to our culinary preferences. It's quite practical, especially as we prepare the New Year for a healthier footing, preparing more meals at home. But before we can all sign up, there are still some questions to answer. : How much do these services cost? And which of the dozens (if any) suits us? For the entire 411, we searched and rounded (from A to Z) the most popular meal delivery subscriptions available today. Scroll forward to find one that could help you start your New Year's cooking diet.At Refinery29, we're here to help you navigate this crushing world. All our market choices are selected and organized independently by the editorial team. If you buy something that we link to our site, Refinery29 could earn a commission.

Blue apron
"Make cooking easy and fun, we will provide you with all the ingredients you need to prepare a delicious meal in the right proportions." Cost: The 2-person package provides 3 recipes per week (serving 2) for a total of $ 59.94 ($ 9.99 per serving). The Family Plan provides 2 to 4 recipes per week (4 portions) for a total of $ 69.92 or $ 139.84 ($ 8.74 each per serving). Delivery schedule: From Tuesday to Friday, with availability chosen on Mondays and Saturdays in certain regions. What you get: A flexible subscription for fresh on-farm dinners with seasonal produce and breathtaking proportions (no food wastage here). Blue Apron also offers a wine membership to accompany your selected dishes (if you wish). Cooking required? Yes. You get pre-dosed ingredients with recipes, minus salt, pepper and olive oil. Ideal for: Those looking to share a simple food delivery lifestyle with fresh produce and wine. Photo: Courtesy of Blue Apron.

More

Chef & # 39; d
"Famous recipes and premium ingredients delivered in your kitchen and home-cooked by yourself." Cost: Meals range from $ 33 to $ 79 and serve 2. Delivery schedule: Delivery between 8 am and 8 pm; order one day before the desired cooking date. What you get: Offering a wide range of dinner dishes prepared by renowned chefs of the country (for example, many Food Network stars). Less than a food subscription and more than one meal preparation service on demand. Cooking required? Yes. You get pre-measured ingredients with recipes. Ideal for: Non-committers who are interested in occasional help at the kitchens at night. Photo: Courtesy of Chef & # 39; d.

More

Dream dinners
"At dream dinners, our attentive and attentive staff take care of every detail, from preparation to cleaning." Cost: Meal kits range from $ 9.99 to $ 13.50 per serving (with a minimum of 36 servings per order); prices may vary by store and region. Delivery schedule: Subscribers must register for a rally at a nearby Dream Dinners, where they can prepare and collect takeaway meals at home. What you get: A rotating monthly meal menu that requires no purchase, cutting, preparation or cleaning. Cooking required? Yes – reheat frozen but uncooked ready meals. Ideal for: Those looking to design their meals without saving a lot of time / work the night of cooking / assembly. Photo: Courtesy of Dream Dinners.

More

eMeals
"Weekly recipes, shopping list and peace of mind" Cost: $ 5 per month for a 12-month subscription or $ 10 per month for a 3-month subscription – plus a 2-week free trial option. Delivery schedule: No Delivery – Provisions related to selected meal plans may be arranged at various participating grocery stores (eg, Aldi, Kroger, Publix, Walmart, Whole Foods, etc.). What you get: 15 different meal formulas (for example, fast and healthy, paleo, classic, gluten-free, vegetarian, etc.), each including recipes for seven meals a week (or a matching meal among all plan options) in plus corresponding purchases of lists. Cooking required? Yes. You get a week of recipes with matching shopping lists that can be placed online and organized to be picked up at the curbside at the nearest grocery store participant. Ideal for: Those who want a meal plan and flexible recipe choices, as well as a control over the choice of grocery brands and specific ingredients. Photo: Courtesy of eMeals.

More

Foodkick
"Dinner is easy like 1-2-3" Cost: Depends on the type of meal, size, etc. Delivery schedule: Totally à la carte – order children's meals (or appetizer kits or snack packs) according to your needs and include them in your normal Foodkick order. What you get: The opportunity to buy all the ingredients you would need for a steak or Taco Tuesday (for example) in the same place. You will get a bundled contract, as well as the ability to customize the proteins, sides and spices to include. Cooking required? Almost always, although some options, like the three $ 10 lunches, are to go. Ideal for: People who like the inspiration of a canned meal kit without being tied to a schedule. s Photo: Courtesy of FoodKick.

More

Freshly
"Healthy meals prepared by the chef, delivered weekly." Cost: Choose from 6 to 21 meals per week ranging from $ 69 to $ 229. Delivery schedule: From Tuesday to Saturday, meals can arrive until 22:00. on the chosen delivery date. What you get: A flexible subscription including recipes and ingredients prepared by the chef, not only fresh (but not frozen), but ready to eat within 2 minutes of opening – no preparation, cooking or cleaning required. All meals are gluten free. Cooking required? No, you get well prepared meals. Ideal for: Anyone looking to do no work and eat extremely fresh food. Photo: Courtesy of Freshly.

More

gurgle
"Create stress-free dinners in just 10 minutes." Cost: Weekly kits consist of three recipes, two or four servings per recipe. Meals cost $ 11.95, whatever, and a box of six portions costs $ 71.50. You can also add two cookies for $ 1.95. Delivery schedule: Meals arrive between 8:00 and 20:00. the delivery day chosen. What you get: 2-3 meals prepared and pre-chopped and ready to cook. All meals are designed for pan cooking and minimal cleaning. Gobble offers several 'child-friendly' meals a week. Cooking required: Yes, although most of the preparation is done for you. Super for: All who hate chop and clean, families. Photo: Courtesy of Gobble.

More

Graze
"Looking for delicious and nutritious snacks for busy days?" "Welcome to baking." We reimagine your way of nibbling with over 100 pasture ideas that will put you at ease. " Cost: Snack box subscriptions start at $ 5.12 a box and individual snack purchases range from $ 2.84 to $ 14.82 on average. Delivery schedule: Flexible subscription that can be set up according to your delivery preferences: Twice a week, every two weeks or every two weeks. In addition, your subscription may be frozen and / or resumed at any time. What you get: A special selection of more than 100 creations of health snacks handpicked and consistent with the tastes and dietary restrictions of your choice Cooking required? Snacks are already prepared, portioned and ready to eat. Ideal for: Those looking for a pre-prepared healthy snack plan with a variety of flavors and fresh options.

More

Green Chef
"Fresh and Organic Ingredients Healthy Recipes Made by Chefs – At Your Door." Cost: Each box contains 3 recipes for 2, 4 or 6 servings ranging from $ 10.49 per meal to $ 14.99. Delivery schedule: Between 8 am and 8 pm on the delivery day you have chosen (shipping costs are $ 9 more) What you get: A flexible subscription for organic dinners certified by the USDA that will take you 30 minutes or less to cook. Cooking required? Yes. You get pre-measured and prepared ingredients with recipes. Ideal for: Those with dietary restrictions seek full nutritional support. Photo: Courtesy of Green Chef.

More

HelloFresh
"Weekly offers excellent recipes and fresh ingredients at home Cook healthy and fast recipes designed by nutritionists and chefs." Cost: Choose between 3 and 5 lunch boxes, ranging from $ 59 to $ 99 (serving 2) or $ 105 to $ 129 (serving 4). Delivery schedule: Wednesday to Friday from 8 am to 8 pm, with selective delivery from Saturday to Tuesday in certain regions. What you get: A flexible subscription for your choice of weekly dinner menus planned by the chefs. Cooking required? Yes. You get pre-measured ingredients with recipes. Ideal for: Anyone with an active lifestyle seeking to prepare for the preparation of weekly meals with ease (and all fresh). Photo courtesy of HelloFresh.

More

Chef at home
"Our weekly meal delivery service has everything you need to prepare homemade meals in about 30 minutes." Cost: $ 9.94 per serving. Delivery schedule: Tuesday to Friday with a $ 10 fee for orders under $ 45. What you get: Flexible subscription to dishes prepared with sustainable sources and prepared by the chef, which you can prepare together in 30 minutes or less. Cooking required? Yes. You get pre-measured ingredients with recipes. Ideal for: Those who care about the durability of food and time – especially on weekday evenings. Photo: Courtesy of Home Chef.

More

Marley Spoon
"Martha Stewart's seasonal ingredients and delicious recipes are delivered right to your door." Cost: Box for two people ranging from $ 48 to $ 76 (2-4 meals per week) or Family Box from $ 76 to $ 139 (for 2 adults and 2 children, 2 to 4 meals per week). Delivery schedule: Tuesdays and Fridays (delivery is free). What you get: Martha Stewart, the legend itself, offers you easy and quality dinners, with the possibility of future subscriptions for breakfast, lunch and dessert. Cooking required? Yes. You get pre-measured ingredients with recipes. Ideal for: Martha wannabes who do not have a lot of time to cook. Photo: Courtesy of Marley Spoon.

More

PeachDish
"Offer fresh and local meal kits to your door." Cost: 2 to 12 servings of weekly meals starting at $ 50 ($ 12.50 per serving). Delivery schedule: Select flexible delivery dates by location. What you get: Flexible subscription providing food products from small farms in the South. All meals are packed and dosed in recyclable containers by conventionally trained chefs. Cooking required? Yes. You get pre-measured ingredients with recipes. Ideal for: Those who are interested in some good Southern comfort foods have become easy. Photo courtesy of PeachDish.

More

Plate.
"Chef-designed recipes, pre-dosed ingredients, delivered every week." Cost: 2-7 dinners (serving 2) per week from $ 48 to $ 168 (free shipping for orders over $ 50). Desserts can be added for $ 4 more. Delivery schedule: Delivery between 8h and 20h What you get: A flexible meal delivery subscription offering many recipe combinations, plus a dessert! Meals are designed by chefs and use sustainable and local products. Cooking required? Yes. You get pre-measured ingredients with recipes without staples (eg eggs, salt, pepper, olive or vegetable oil, etc.). Ideal for: Those looking to prepare a fresh dinner AND a dessert on request. Photo: Courtesy of Plated.

More

PlateJoy
"Customized and on-demand meal plans and grocery lists for your unique lifestyle." Optional grocery delivery. Cost: Flexible 6 and 12 month subscriptions starting at $ 8 per month (optional purchase not included). What you get: Personalized recipes, access to personalized meal plans, tailored to your specific needs, and an optional grocery list. Includes breakfast, lunch and dinner. Cooking required? Yes. You get recipes with optional matching ingredient shipments. Ideal for: Those who like to cook, but who hate planning ahead. Photo: Courtesy of PlateJoy.

More

Purple Carrot
"Cook delicious herbal meals at home." Cost: 3 meals per week (serving 2) for $ 68 or 2 meals per week (serving 4) for $ 74. Delivery schedule: Tuesday and Wednesday, depending on the delivery area. What you get: Flexible subscription for freshly prepared and ready-to-cook herbal (vegan) dishes. Cooking required? Yes. You get pre-dosed ingredients with recipes, minus salt, pepper and olive oil. Ideal for: Vegans. Photo: Courtesy of Purple Carrot.

More

Really eat
"Healthy meals and prepared by the chef." Cost: Meal plans range from 4 meals for $ 60 per week (or $ 15 per meal) to 12 meals for $ 153 per week (or $ 12.75 per meal). Delivery schedule: Meal boxes arrive every Tuesday or Wednesday, every week (according to the shipping / delivery guidelines in effect). What you get: A weekly subscription offering a customizable menu of fully prepared and fractionated vacuum dishes (ie, pre-cooked, cooled and stored in vacuum bags). Cooking required? No, only a warming of the sachets in a saucepan of boiling water for designated times. Ideal for: Those looking to enjoy a variety of fresh and balanced meals on a flexible schedule without having to spend time preparing or cooking. Photo: Courtesy of Real Eats.

More

Sakara
"Eating well has never been so good." Cost: 3 meals a day for $ 82 (one week program) or $ 69 (weekly subscription). Delivery schedule: From Monday to Friday within the flexible times you have selected. What you get: Flexible options for a single or weekly subscription service for breakfast, lunch and dinner delivered to your door. All meals are herbal, gluten free and organic. Cooking required? No, you get well prepared meals. Ideal for: Those who want to eat healthy or have dietary restrictions have money to spend. Photo: Courtesy of Sakara.

More

Basket of sun
"Cooking easy and healthy meals every week using organic ingredients and sustainable sources." Cost: The 2-person package provides 3 recipes per week (serving 2) for a total of $ 34.47 ($ 11.49 per serving). The 4-person package provides 3 recipes per week (4 servings) for a total of $ 103.41 ($ 11.49 each per serving). Delivery schedule: Weekly delivery options with non-binding agreement (that is, you can cancel or skip at any time). The first delivery is free and costs $ 5.99 per week. What you get: Seasonal products hand-picked from organic farms across the country, as well as matching 30-minute recipes from an award-winning chef. Cooking required? Yes. You get pre-dosed ingredients with recipes, minus salt, pepper and cooking oils. Ideal for: Those looking for seasonal weekly meals with fresh and healthy attention. Photo: Courtesy of Sun Basket.

More

Takeaway kit
"Presentation of the PREMIER and ONLY long life kit." Cost: Monthly subscription between $ 32 and $ 90, starting at $ 7.50 per serving / kit (up to three kits per month). Delivery is free. Delivery schedule: The kits are shipped the first of every month and arrive within 2-6 business days. What you get: World-inspired meal sets whose shelf life is stable up to two months. Cooking required? Yes. You get pre-measured ingredients with recipes. Ideal for: Those who want the convenience of a meal subscription service without delay of 3 to 5 days under pressure to cook it. Photo: Courtesy of Takeout Kit.

More

Terra's kitchen
"A recipe for real life." Cost: Items for 1 serving starting at $ 3.99 or items for 2 servings from $ 9.99 to $ 17.99. Delivery is free with a minimum order of $ 64.99. Delivery schedule: Delivery days vary depending on the region. meals will arrive between 8h and 21h What you get: Flexible subscription for pre-worn seasonal fresh meals that can be combined in 30 minutes or less. Food arrives in a climate-controlled "ecological boat" that is reused for future orders. Cooking required? Yes. You get pre-measured ingredients with recipes. Ideal for: Those who want fresh meals, sensitive to dietary restrictions, are delivered and adapted to the size and schedules of their household. Photo: Courtesy of Terra & # 39; s Kitchen.

More

Veestro
"Our meals are so rewarding that you might be surprised that they are organic herbs.Hand-picked.Prepared by the chef.You are delighted." Cost: Order à la carte with a minimum order of $ 35 (each meal is an individual portion). The basic pack includes 12 meals (each one serving) and a juice for a total of $ 99 with free shipping. Delivery schedule: Weekly deliveries placed on Sunday will be shipped on the following Monday or Tuesday. The first delivery is free and all additional orders under $ 35 incur additional shipping costs of $ 35 ($ 19 if the total order is greater than or equal to $ 99 and free if the total order is greater than $ 99). at $ 199). What you get: Gourmet meals based on freshly frozen plants, already prepared and cooked for you. Cooking required? No, meals arrive well prepared and cooked – just warm them up. Ideal for: Those looking for a wide range of herbal prepared meals. Photo courtesy of Veestro.

More

Love what you see? How about more goodness R29, right here?8 kitchen purchases for each new year's resolutionTrader Joe's shoppers on their favorite grocery shopping in 2018These are the best Bubblies under $ 12, according to experts